‘Tanzania Nakupenda Kwa Moyo Wote’ guitar chords and lyrics

‘Tanzania Nakupenda Kwa Moyo Wote’ is a beautiful Swahili song that I heard often while living in Tanzania. It is also featured in the documentary “Darwin’s Nightmare,” a film about the exploitative weapons and fish industry on the shores of Tanzania’s Lake Victoria. I highly recommend the documentary to anyone interested in understanding ‘development,’ poverty, and human rights in Africa.

After an unsuccessful search for the tabs to “Mungu Ibariki Tanzania,” I attempted to figure them out myself. I’ve done the same thing here! Again, corrections are welcome. Also, please let me know if you know the lyrics to additional verses.

Tanzania Nakupenda Kwa Moyo Wote

C*         F                  C
Tanzania, Tanzania
G7                                      C
Nakupenda kwa moyo wote
C        F                     C
Nchi yangu Tanzania
G7                             C
Jina lako ni tamu sana
F                                C
Nilalapo nakuota wewe
G                                           C
Niamkapo ni heri mama we
C          F                 C
Tanzania, Tanzania
G7                                      C
Nakupenda kwa moyo wote

verse 2:

Tanzania, Tanzania

nanapo kwenda safarini.

Kutazama Maajabu, biashara nayo Makenzi.

Sitaweza kusahau mimi, nambo neme yakwetu kabisa,

Tanzania, Tanzania

nakupenda kwa moyo wote

The first verse translates (roughly) into English as:

Tanzania, Tanzania
I love you with all my heart
My country Tanzania
Your name is very sweet
When I sleep I dream of you
When I wake I am at peace
Tanzania, Tanzania
I love you with all my heart

*note: The “C” chord sounds good played  like this (I don’t know what the chord is called):

C
–3–
–1–
–0–
–2–
–3–
–0–

About these ads

14 responses to “‘Tanzania Nakupenda Kwa Moyo Wote’ guitar chords and lyrics

  1. could you please mail me all the verses of the song ” Tanzania…”
    unitumie wimbo mzima ” Tanzania…”

    thank you, ahsante sana

    • Hi Dr. Wolfram,

      Unfortunately, I do not know all of the verses to this song! I was hoping someone would see my post and email them to me. If anyone does this, I will let you know immediately. Thanks for visiting my blog!

      Rebecca

      • i love u with all my heart,my country Tanzania,your name is very sweet when i sleep i dream fo u and when i wake up iam at peace,thats part of the song my daer

  2. Hi,thanks for praising our National song,but rarely used and seemingly to be forgetten to some citizens.
    Would you further send me the full verses of that song,so that I could teach my Students?
    Thank you!

    • Hi there, thank you for your comment. Unfortunately, I do not know any additional verses to the song. Please let me know if you find them so I can add them to the blog! Cheers!

  3. Hi rebecca, umejuaje kiswahili. Unaweza kutafuta chords za wimbo wa malaika nakupenda malaika. Welcome to TANZANIA

  4. I’ve seen/heard some variations of the 3rd and 4th verses, but our school diary has it like this:
    1. Tanzania! Tanzania!
    Nakupenda kwa moyo wote,
    Nchi yangu, Tanzania,
    Jina lako ni tamu sana
    Nilalapo nakuota wewe,
    Niamkapo ni heri mama wewe
    Tanzania! Tanzania!
    Nakupenda kwa moyo wote!
    2. Tanzania! Tanzania!
    Ninapokwenda safarini,
    Kutazama maajabu,
    Biashara nayo makazi,
    Sitaweza kusahau mimi,
    Mambo mema ya kwetu hakika
    Tanzania! Tanzania!
    Nakupenda kwa moyo wote!
    3. Tanzania! Tanzania!
    Karibu wasio kwao
    Wenye shida na taabu
    Kukimbizwa na walowezi
    Tanzania yawakaribisha
    Mpigane kiume chema wee.
    Tanzania! Tanzania!
    Nakupenda kwa moyo wote!
    4. Tanzania! Tanzania!
    Watu wako ni wema sana
    Nchi nyingi zakuota,
    Nuru yako hakuna tena
    Na wageni wakukimbilia
    Ngome yako imara kweli wee.
    Tanzania! Tanzania!
    Mola awe nawe daima.

  5. Oops. There’s a typo in the first verse I sent. It should be:

    Niamkapo ni heri mama wee

    Also, a lot of the schools sing “Mola awe nawe daima” at the end of every verse instead of just the last one.

  6. can you give the meaning of this beautiful song and where can I get the just the music. my daughter is reciting it in school for for national day. I need it urgently.

  7. Hi,
    Here are the lyrics to the song. First in Kiswahili then in English

    Tanzania Tanzania, nakupenda kwa moyo wote
    Nchi yangu Tanzania
    Jina lako ni tamu sana
    Nilalapo nakuwaza wewe
    Niamkapo ni heri mama wee
    Tanzania Tanzania, nakupenda kwa moyo wote.

    Tanzania Tanzania, ninapokwenda safarini,
    Kutazama maajabu
    Biashara nayo makazi
    Sitaweza kusahau mimi
    Mambo mema ya kwetu hakika
    Tanzania Tanzania, nakupenda kwa moyo wote.

    Nchi ya amani tunaishi kwa furaha
    Jukuma la kila mmoja amani kuilinda
    Tanzania yapendeza watu wote chekelea
    Na tumependelewa pasipo kuchelewa
    Tanzania nakupenda popote sitokwenda
    Wahenga walisema chochote cha kuchunga
    Na hata mbele tukisonga tusije bweteka
    Tusije tetereka tunahitaji kuwa imara
    Imara imara Tanzania imara.

    Tanzania Tanzania, nakupenda kwa moyo wote!

    Tanzania Tanzania I love you with all my heart
    My country Tanzania your name is very sweet
    When I sleep I dream of you
    When I wake I am at peace
    Tanzania Tanzania I love you with all my heart

    Tanzania Tanzania when I travel
    To see wonders,
    Business and dwellings
    I will never forget all the good things of ours for sure
    Tanzania Tanzania
    I love you with all my heart

    A peaceful country we live happily
    It is everyone’s duty to protect our peace
    Tanzania is beautiful everybody smile
    We are favoured without delay
    Tanzania I love you I will go no where
    The old folks said anything worth taking care of
    And even as we move ahead we should not be lazy
    We should not slip we need to be firm.

    There you go! :D

  8. FOR SURE I LIKE PATRIOTIC SONG. IT SOUNDS NICELY IF YOUR IN A STRANGE COUNTRY. WHEN YOU HEAR THE MELODY WOW!… I

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s